פרק ה' ספר שמות

יש כבר 80 סיכומים ומבחנים!

פרק ה' ספר שמות

שם הסיכום: פרק ה' ספר שמות
תיאור: סיכום פרק ה' ספר שמות
כיתה: ז'
מקצוע: תנ"ך
הועלה בתאריך: 17:13 04/06/2013
דירוג: 78
תודה ל-: admin


דרג את הסיכום:

פרק ה' ספר שמות

פסוק א'- הפרק נפתח במילה "ואחר",כלומר אחרי פגישתם של משה ואהרון אם זקני העם.

משה ואהרון מגיעים אל פרעה ומבקשים ממנו ללכת לזבוח לה' אלוהי ישראל אשר נגלה אליהם דרך שלושת ימים במדבר.

תשובותו של פרעה בפסוק ב' הינה:"מי ה' אשר אשמע בקולו".

פסוק ה' עד ט''ז- פרעה מבין שבני ישראל אינם עובדים קשה מספיק. שכן לתפיסתו יש להם הרבה זמן להגות רעיונות כמו בקשתם של משה ואהרון – ללכת לזבוח לה' דרך שלושת ימים במדבר. (בני ישראל עבדו כמובן בבניית ערים). פרעה מחליט שלא להביא להם תבן (התבן שימש את בני ישראל כחלק מן הבלילה להכנת לבנים). מדובר בקש שבור. המשמעות לכך שהמצרים אינם מספקים להם יותר תבן היא שבני ישראל נדרשים לחפש את התבן ברחבי מצרים ובמקביל לעמוד בתפוקה היומית של כל העבודה.

פסוק ט''ו עד פסוק י''ט – בני ישראל מגיעים אל פרעה ומבקשים ממנו לבטל את הגזירה, מפנייתם ניכר כי הם אינם מבינים מדוע הקשה עליהם פרעה את העבודה. " ויאמר נרפים אתם נרפים על-כן אומרם נלכה ונזבחה לה'"(פסוק י''ז) – זו היא תגובתו של פרעה לדבריהם של בני ישראל, הוא טוען שבגלל המשמעת שלהם התרופפה השימוש בכוח נוסף הכרחי.

פסוק כ''א – בני ישראל יוצאים מפרעה ופוגשים את משה ואהרון ומטיחים בהם האשמה חמורה מאוד – ה' ישפוט את המעשים שלכם ויעניש אתכם על כך שקלקלתם שמנו בעצם בקשתכם לפרעה.

בעשותיכם זאת, פגעתם בנו ואף תגרמו למותינו = "לתת חרב בידם להורגינו" ( פסוק כ''א).

פסוקים כ''ב עד כ''ג – בפסוקים החותמים את הפרק משה מואשם על ידי בני ישראל בכך שהוא הקשה את עבודתם במקום להקל בתגובה לדברים פונה משה לה' ושואל אותו מדוע שחרר את משה ממדין כדי ללכת לפרעה בטענה שהוא מציל את העם בשעה שהוא עשה את ההיפך.

© כל הזכויות שמורות לאתר Scooly
מפת האתר | תנאי שימוש | צור קשר | עלה למעלה